Uutiset

Oulun kulttuuritapahtumayhdistyksen hallitukseen uusia jäseniä

Oulun kulttuuritapahtumayhdistys sai vuosikokouksessaan hallitukseen uusia jäseniä.

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Paavo J. Heinonen. Heinonen on yhdistyksen jäsenen Oulun taiteiden yö ry:n taiteellinen johtaja, Kaltion päätoimittaja ja monipuolinen oululaisen kulttuurikentän vaikuttaja.

Yhdistyksen hallitukseen valitaan sekä jäsenyhdistysten edustajia että eri alojen asiantuntijoita. Hallituksen jäseninä jatkavat Kari Miettunen, Jukka Takalo, Pirjo Yli-Maunula ja Terhi Mustonen. Uusina jäseninä aloittavat Jyrki Schroderus ja Inka Koutaniemi sekä varajäseninä Annikki Kestilä, Joonatan Hamari ja Jenny Kilponen.

”Toivotamme uudet tekijät hallitukseen tervetulleiksi. Porukassa on sekä nuorta voimaa että kokemusta yhteiskunnan eri aloilta ja eri taiteenalojen edustajia. Samalla hieman haikeina kiitämme pitkän taipaleen hallituksessa uurastaneita entistä puheenjohtajaa Erkki Liimattaa sekä Oulunsalo Soi -festivaalin vankkumatonta taustavoimaa Suvi Helasta”, toiminnanjohtaja Pia Alatorvinen sanoo.

Oulun kulttuuritapahtumayhdistyksen tarkoituksena on edistää kulttuurin ja taiteen saavutettavuutta Oulun seudulla sekä vahvistaa alueen kulttuuritoimijoiden toimintaedellytyksiä.

Yhdistys koordinoi elokuisia Oulun juhlaviikkoja, kehittää kulttuuritapahtuma-alaa mm. erilaisilla hankkeilla ja verkostojen rakentamisella sekä tarjoaa tuotantopalveluja kulttuuritoimijoille. Yhdistys kokoaa pohjoisen kulttuurin ääntä ja sisältöjä sähköiselle Pohjoinen kulttuurivirta -kanavalle. Yhdistyksellä on tärkeä rooli Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmistossa omalla Delta Life -suunnitelmallaan. Yhdistys on Oulun kaupungin kulttuurin sopimuskumppani. Yhdistyksen toimintaa tukee myös opetus- ja kulttuuriministeriö. Yhdistys on Finland Festivalsin jäsen ja kuuluu VisitOulun verkostoon. Oulun juhlaviikoilla on Ekokompassi-ympäristösertifikaatti.

Yhdistyksen jäseniä ovat Jazz-20 ry., Oulun taiteiden yö ry., Oulun musiikkivideofestivaalit ry., Haavemylly Ay., Huutomerkki ry. ja Flow ry. Yhdistys omistaa Ilmakitaransoiton MM-kisoja tuottavan Airnest Productions Oy:n.

Oulun juhlaviikot järjestetään 3.–27.8.2023.
Festivaalit:
Elojazz 3.–5.8.2023
Oulunsalo Soi 9.–13.8.2023
Poikkitaiteellinen sanataidefestivaali Muusajuhlat 15.–20.8.2023
Oulun Taiteiden Yö 17.8.2023
Ilmakitaransoiton MM-kisat 23.–25.8.2023
Oulun Musiikkivideofestivaalit 24.–27.8.2023
Lisäksi mm. Flow Productionsin Flow-sirkusta, Oulun juhlaviikkojen lastenohjelmisto, makrokonsertteja, Kuoropäivä. Ohjelma tarkentuu touko-kesäkuussa.